Manuál pre dočaskára

manual

!!! DÔLEŽITÉ – PREČÍTAŤ CELÉ !!!

Milý opatrovník, chceme sa Vám v mene celého kastračného tímu poďakovať za dočasnú opateru / domov pre zvieratko z rómskej osady, ktoré by bez našej a Vašej pomoci neprežilo.

Prinášame Vám pár dôležitých bodov, ktoré je potrebné prečítať.

Pokiaľ je u Vás zviera v dočasnej opatere, znamená to, že je u Vás aj v karanténe.

1. Správanie zvieraťa

Zviera je z rómskej osady, preto nedokážeme odhadnúť hneď jeho charakter a povahové vlastnosti. Veľmi Vás prosí- me o trpezlivosť počas jeho starostlivosti.

2. Zdravotný stav

Taktiež nedokážeme ovplyvniť jeho zdravotný stav, ktorý sa ukáže po pár dňoch. Každé zviera odobraté z osady je veterinárne prehliadnuté a má vystavený zdravotný záznam podľa aktuálneho stavu v momente vyšetrenia. Prosíme, aby ste nás pri vyskytnutí sa akýchkoľvek zdravotných problémov okamžite informovali.

Medzi najčastejšie problémy odobratých zvierat patria:

A) Kožné a vnútorné parazity (v prípade, že zo zdravotných dôvodov nebolo možné odčerviť a odblšiť, je to zapísané v zdravotnom zázname)

Zvieratká odblšujeme sprejom. Odblšenie vzhľadom na podmienky nemusí fungovať 100%, niektoré larvy sa môžu vyliahnuť neskôr a pod., preto Vás prosíme ak spozorujete akékoľvek blchy, zvieratko odblšte, prípadne po 24 hodinách vykúpte v antiparazitárnom šampóne.

Bežné zablšenie nie je dôvodom na návštevu veterinárneho lekára. V prípade veľmi zablšených zvierat používame pipety, ktoré aplikujeme ešte pred odovzdaním do DO.

Kliešte odstraňujeme mechanicky. V prípade, že zviera malo veľa kliešťov, upozorníme Vás na to v jeho zdravotnom zázname, v takom prípade je vhodné sledovať jeho zdravotný stav, prípadné sfarbenie moču a pod. kvôli možným kliešťovým ochoreniam (ako je borelióza, babezióza, anaplazmóza – tieto ochorenia nie sú prenosné zo psa na človeka).

V prípade podozrenia na závažnejšie kožné parazity, ako sú demodex, svrab a pod. vykonávame kožný zoškrab a následne zvieratám aplikujeme ivermektín, alebo jeho deriváty. Ide o bežne dostupné, širokospektrálne antiparizitikum, ktorého aplikáciu treba vo vážnejších prípadoch opakovať aspoň 3krát, načo však budete upozornený v zdravotnom zázname zvieraťa.

Aj v teréne sa snažíme určiť druh parazita mikroskopicky, ale presná diagnostika nie je možná na 100%. Nakoľko ivermektín je širokospektrálny, rovnako zaberá na všetky druhy. Preto nie je potrebná opätovná návšteva veterinára pre presnú diagnostiku.

V prípade, že sa kožné problémy nezlepšujú, prosím, kontaktujte v prvom rade nás. Tieto ochorenia nie sú bežne prenosné na človeka a pri riadnom dodržiavaní hygienických zásad Vám ochorenie nehrozí.

V prípade ťažších zápalových procesov na koži nasadzujeme antibiotiká, ktoré Vám budú doručené so zvieratkom, a presné info o dávkovaní budete mať uvedené na zdravotnom zázname.

Kúpať zviera je možné najskôr po 24hod., aby ste sa vyhli prípadnému stresu.

B) Odčervenie – ak bolo vykonané, je zaznačené v zdravotnom zázname.

U mladých zvierat je potrebné odčervovať tri dni po sebe malými dávkami, vzhľadom na značnú mieru začervenia zvierat v osadách. Ak je zviera po kastrácii, nebolo odčervené v terénnych podmienkach.

Fenky a mačky je možné odčerviť po 7 dňoch, psov a kocúrov nasledujúci deň. Ak zviera berie ATB, odčervuje sa po ukončení terapie.

C) Dietetické problémy – zvracanie, hnačky, nechutenstvo.

Celá kastračná akcia je pre zvieratá veľmi stresujúca. Odobratie, prevoz a úplne nové prostredie, ako aj zmena stravy môžu spôsobiť problémy tohto druhu. Hnačky môže spôsobiť aj prílišné začervenie zvieraťa. Hnačky sa často vyskytujú prvé dni v dočasnej opatere a pokiaľ dospelý pes/šteniatko nestráca chuť do jedla, nestráca na váhe, je čulý a hravý, v hnačke sa nevyskytuje krv a nie je spojená s apatiou, treba len nasadiť miernu diétu (uvariť ryžu), prípadne rozdeliť stravu na viac dávok denne a sledovať, či sa stav nezhoršuje. Krátkodobá hnačka, alebo občasné zvracanie nie je dôvod na okamžitú návštevu veterinára.

V prípade, že sa hnačka nezlepšuje a pretrváva aj niekoľko dní, prípadne týždeň, kontaktujte nás, poradíme, ako postupovať.

V prípade, že máte v DO šteniatko, najväčším strašiakom je obávaná parvoviróza. Ide o veľmi závažné ochorenie šteniat, ktoré je nutné podchytiť včas.
Infekciu parvovirózy sa snažíme elmininovať ako sa len dá: dôkladnou dezinfekciou všetkých klietok a prepraviek (používame Ecocid) a podávaním protilátok každému šteniatku (Canglob P). Dôsledne sledujeme stav každého šteniatka.

Žiaľ, riziko parvovirózy vždy pretrváva. Preto je nutné sledovať:

  • akékoľvek náznaky apatie (šteniatko je utiahnuté, leží, nezaujíma sa o okolie, má lesklé oči)
  • závažné hnačky tmavej, alebo ružovej farby, často s prímesou čerstvej krvi s veľmi výrazným zápachom (okamžite rozoznateľný od bežnej hnačky)
  • nechutenstvo a zvaracnie (šteniatko často nie je ochotné prijať ani len vodu)

Ak spozorujete uvedené symptómy, okamžite nás kontaktujte. Stav sa môže rapídne zhoršovať a v prípade neposkytnutia pomoci, môže nastať úhyn do 24 hodín.

Ak máte v DO viac šteniat, choré šteniatko je nutné okamžite izolovať od ostatných a ich stav sledovať. Vzhľadom na fakt, že šteniatkam boli podané protilátky na parvovirózu, majú často dobrú prognózu a priebeh choroby je ľahšie a trvá len niekoľko dní.
U veterinára je možná rýchla diagnostika Parvo snap testom, následne sa podáva sérum Canglob P. Infekcia nehrozí dospelému psovi (riadne očkovanému), ľuďom, vrátane malých detí, iným domácim zvieratám.
V prípade psíkov mladších ako jeden rok pre istotu zabezpečte izoláciu, ale ak váš pes absolvoval riadne očkovania a je v dobrom zdravotnom stave, voči parvoviróze je imúnny.

D) Očkovanie
Pokiaľ bolo šteňa po odobratí v dobrom stave a nejavilo známky oslabenia či choroby a malo dostatočný vek, bolo na mieste očkované základnou vakcínou proti parvovírusu. O tri týždňe v prípade dobrého zdravotného stavu, sa pokračuje vo vakcinačnej schéme u veterinára. Je NUTNÉ dodržiavať termíny očkovaní, pokiaľ šteňa nebude preočkované včas, nemusí mať dostatočnú imunitu voči chorobám.

Šteniatka sú na mieste odčervené a odblšené, pokiaľ z vyššie uvedených dôvodov neboli zaočkované, bolo im podané sérum Canglob P. Canglob nie je vakcína, jedná sa o zmes imunoglobulínov na podporu imunity. Ak sa bude v DO šteňa javiť zdravotne v poriadku, je možné začať vakcinačnú schému minimálne 14 dní od podania Canglobu P.
Prosím, zdôraznite aj svojmu veterinárnemu lekárovi, odkiaľ zviera pochádza a prečo nie je vakcinované.

3. Starostlivosť o kastrované zviera

Treba zabezpečiť, aby bolo zviera v čistom prostredí a aby si nehrýzlo ranu po kastrácii. Stehy sú vstrebateľné, nie je potrebné ich vyberať. Kvôli operácii nie je možné odčerviť feny / mačky, zabezpečte teda ich odčervenie po siedmich dňoch od zákroku. Tiež je potrebné minimalizovať dvíhanie na ruky a iné namáhanie brušnej steny.

4. Úhrada nákladov vzniknutých v dočasnej opatere

Vzhľadom na vysoké náklady na veterinárnu starostlivosť zvierat v dočasných opaterách sme nútení pristúpiť k rozhodnutiu, že NAMI NEODSÚHLASENÉ NÁKLADY NEBUDÚ PREPLATENÉ.
Možno sa Vám zdajú niektoré naše informácie a odporúčania až moc podrobné, ale neradi by sme, aby došlo k nedorozumeniam. Naše finančné zdroje sú obmedzené a sme závislí na finančných daroch. Vyzbierané finančné prostriedky by sme veľmi radi primárne využili na kastrácie zvierat, avšak je samozrejmé, že sme zodpovední aj za odobraté zvieratá do momentu ich adopcie. V minulosti sa nám ale veľmi často stalo, že dočasní opatrovníci navštívili veterinárnych lekárov bez nášho vedomia, často pre úplne banálne veci, ako je napríklad zablšenie, a pod. a následne požadovali preplatenie veškerých veterinárnych nákladov, ktoré boli prehnane vysoké, mnohokrát nebola ani len zohľadnená zľava pre občianske združenie, a žiaľ boli sme nútení vyplatiť niekedy aj 100 € a viac pri obyčajnej hnačke, zablšení a pod.

Je nám samozrejme jasné, že život prináša rôzne situácie a často sa vyskytnú neplánované situácie, ktoré nevieme/te ovplyvniť. V prípade, ak ide o akútny stav ohrozenia života zvieraťa, či už náhla alergická reakcia, vážny úraz, epileptický záchvat a pod. vyhľadajte veterinárneho lekára.

Primárne sa snažte kontaktovať našich partnerských veterinárov, ktorých zoznam uvádzame:

Nitra a okolie Veterinárna klinika VETCENTRUM 037 65 13 913
Bratislava a okolie MVDr. Roman Kučera 0904 490 863
Bratislava a okolie MVDr. Lenka Rubešová (RuTy vet) 0948 188 735
Banská Bystrica a okolie MVDr. Peter Zátroch 0915 977 739
Lučenec a okolie MVDr. Tomáš Herényi 0948 172 748

Avšak ak ste príliš ďaleko, alebo naši veterinári nie sú k dispozícii, navštívte veterinára vo Vašom okolí po našom súhlase a konzultácii!
Snažte sa zabezpečiť len základnú starostlivosť, vyvarujte sa zbytočným ošetreniam a testom, ktoré nesúvisia s problémom (napríklad: test na kožného parazita, následná aplikácia ADVOCATE, keď primárny problém je poranená labka).

PRED NÁVŠTEVOU VETERINÁRNEHO LEKÁRA NÁS VŽDY INFORMUJTE!

Bežné náklady na starostlivosť – stravu a očkovanie hradíte sami. Ak máte šteniatko, ktoré treba dokrmovať mliečkom – mliečko na pár dní vám pribalíme. Následne už zakupujete sami či už umelé mlieko alebo najlepšie kozie mlieko (ktoré je nutrične vhodné a šteniatka a mačiatka po ňom nehnačkujú).

V prípade, že nie je vo vašich finančných možnostiach dokúpiť mliečko upozornite nás na to vopred alebo nás kontaktujte už počas dočasnej opateri. Zakúpené mliečka následne nepreplácame, preto nám radšej dajte vedieť na začiatku a mliečko na dlhšie obdobie vám pribalíme aj so šteniatkom.

V prípade malých šteniatok je vhodné používať savé podložky. Bežne sa dajú kúpiť v cenovej relácii 2 – 5 € za 10 kusové balenie. Odporúčame kupovať v oddeleniach pre bábätká, klasické prebalovacie podložky (v bežných supermaketoch, hypermarketoch a pod.) ktoré sú o polovicu lacnejšie ako podložky určené pre zvieratá, no slúžia rovnako dobre.

Zakúpené savé podložky nepreplácame. Nie je to v našich finančných možnostiach

5. Inzerovanie a priebeh adopcie

Nový domov pre zvieratko hľadáme spoločne. Je potrebné zvieratko nafotiť a inzerovať, čo robí jednak samostatne dočasný opatrovateľ, ale domov sa hľadá aj cez stránku ČSKP. Preto je potrebné, aby ste s nami ostali v kontakte, aby ste nám mohli posielať informácie o vyvíjajúcich sa povahových vlastnostiach zvieratka (či už ide o znášanlivosť s inými zvieratami, deťmi a pod.) aj fotografie.

Ozveme sa Vám najneskôr 7dní od príjmu zvieraťa, ak nie, prosím kontaktujte nás ihneď sami – pri tom množstve sa môže stať, že nestíhame alebo zabudneme. Záujemcov o adopciu, ktorí sa ozvú vám, nám vopred treba nahlásiť, my ich overíme a adopciu musíme schváliť.

Spolu so zvieratkom Vám bola okrem Manuálu, očkovacieho preukazu a Zdravotného záznamu (ak ide priamo z kastračnej akcie) doručená aj:

  • 2 x zmluva o dočasnej starostlivosti (prosíme aby ste jednu zmluvu vyplnili, podpísali a poslali poštou na našu korešpondenčnú adresu ZZPZ, Pražská 11, 949 01 Nitra – nie doporučene!).

V prípade zmeny DO prosím vždy pošlite všetky informácie a doklady (aj očkovací preukaz), vrátane tohto manuálu so zvieratkom!

Pokiaľ ste niektoré dokumenty nedostali,nájdete ich na stiahnutie na https://www.zzpz.sk/dokumenty.

Pri adopcii sa platí adopčný poplatok. Časť adopčného poplatku bude poskytnutá Združeniu za práva zvierat a to vo výške vopred dohodnutej pred adopciou. Časť poplatku zostáva dočaskárovi na pokrytie nákladov za očkovanie, pokiaľ ho hradil dočaskár. Adopčný poplatok treba uhradiť na číslo účtu:

SWIFT: GIBASKBX
IBAN: SK37 0900 0000 0050 4591 0916 a do poznámky uviesť „adopcia + meno zvieraťa“.

V prípade, ak ide o zahraničnú dočasnú opateru v Čechách, adopčný poplatok treba uhradiť na číslo účtu:

3546806309/0800 a tiež do poznámky uviesť „adopcia+ meno zvieraťa“.

Poznámka:
Adopciu prevozom nedoporučujeme riešiť, nový majiteľ by si mal u dočaskára zviera vyzdvihnúť osobne. Adopčný poplatok prevezme DOČASKÁR od nového majiteľa a následne nám ho pošle na účet – nie nový majiteľ cez účet.

Prosím zabezpečte pri odovzdaní zvieratka (pokiaľ je to možné a ste prítomný pri odovzdávaní), aby nový majiteľ adopčnú zmluvu čitateľne a kompletne vyplnil a následne nám ju pošlite poštou, rovnako ako zmluvu o dočasnej opatere.
Ak nie ste prítomný, prípadne sa adopcia rieši prevozom, prosím zabezpečte, aby adopčná zmluva bola vždy spolu s preukazom v prítomnosti zvieraťa.

S vďakou Tím Československého kastračného programu

Korešpondenčná adresa – sem zasielajte všetky písomnosti (NIE DOPORUČENE): ZZPZ, Pražská 11, 949 01 Nitra

Kontakty:
Petra Nováková – dočasné opatery, adopcie – 0948 715 868
Momentálne dostupný dobrovoľník – dočasné opatery – 0917 875 616
Ak nebudú dostupné vyššie uvedené čísla, kontaktujte – 0948 438 804 (kontakt na podpredsedu združenia, avšak nie vždy je k dispozícii. Ak nedvíha, zanechajte SMS a ozve sa vám niektorý dobrovoľník)

Bankové spojenie:
Transparentný učet IBAN: SK37 0900 0000 0050 4591 0916 SWIFT: GIBASKBX
Český účet 3546806309/0800

Údaje o združení:
Združenie za práva zvierat, o.z. Budyšínska 10/A, 831 03 Bratislava
IČO: 422 62 640
Štatutárny zástupca: Diana Truchlíková

//Aktualizované 6.6.2017